Ocitnout se na vozíku je těžké. Přijmout svoji situaci a najít cestu dál je ještě těžší. Přijímat rady a pomoc od svého okolí není snadné. Co o tom ostatní můžou vědět?
Peer mentoři asociace CZEPA jsou sami na vozíku mnoho let. Osobně zažili, co to znamená, když se život převrátí vzhůru nohama. Svou osudovou situaci zvládli a jsou příkladem, že poškození míchy s trvalými následky neznamená konec radosti ze života. Proto pomáhají s prvními kroky zpátky do života těm, kteří se ocitli na invalidním vozíku teprve nedávno a nebudou již nikdy chodit.
Aby mohli peer mentoři skutečně a efektivně pomáhat, musí se s klienty osobně setkat, poznat se, vyslechnout a ukázat, že i na vozíku se dá žít aktivní život. Jen je potřeba se nevzdávat a poradit se s odborníky. Výtěžek sbírky jim to umožní.
„Každé setkání para nebo tetraplegika s peerem je nenahraditelným a cenným krokem zpět do života. Tento rok jich chceme zrealizovat alespoň 100. Každý, kdo přispěje do sbírky na podporu tohoto programu, potvrzuje svoji sounáležitost s komunitou, která se nenechala zlomit svým osudem a daří se jí překonávat veškeré překážky,“ říká Alena Jančíková, ředitelka České asociace paraplegiků – CZEPA.
„Moje vlastní zkušenost říká, že na vozíku je možné se věnovat spoustě sportovních aktivit, práci, zážitkům s přáteli a žít zcela plnohodnotný život. S klientkami si povídáme i o tom, jaké to je zvládnout na vozíku těhotenství, porod a vycházku s miminkem v kočárku. Dokážu poradit také s bezbariérovými úpravami nebo s vyřízením sociálních dávek. Jsem ráda, že novým vozíčkářům můžu ukázat praktické vychytávky a svůj život v jiném světle.“ – Hana Doležalová, 13 let na vozíku po pádu na kole, matka 4letého syna, peer mentorka CZEPA
V České republice dojde každoročně přibližně k 250 případům onemocnění či poranění míchy, jejichž následkem je ochrnutí. 170 osob zůstává na invalidním vozíku trvale a hledají novou cestu k plnohodnotnému a produktivnímu životu. Jsme přesvědčeni, že tento program má pro vozíčkáře i pro společnost mimořádný přínos.
Rozhodli jsme se proto vyhlásit sbírku, jejímž prostřednictvím může veřejnost, instituce nebo firma tato konkrétní setkání podpořit. Naším cílem je shromáždit prostředky na 100 osobních setkání peerů a klientů, které zrealizujeme v průběhu roku 2021.